Novinky

Jaké jsou rozdíly mezi "voděodolný", "vodotěsný" a "vodotěsný s označením IPX"

Jaké jsou rozdíly mezi "voděodolný", "vodotěsný" a "vodotěsný s označením IPX" 

Poptávka po produktech s vestavěnou ochranou proti vodě je stále vysoká, protože spotřebitelé chtějí se svými zařízeními dělat více a více. Výrobci se snaží uspokojit rostoucí poptávku po voděodolné elektronice, a proto se všude objevují nejasné popisy a chytrá reklama. Jak při této všeobecné nejasnosti porovnat výrobky a určit skutečnou úroveň ochrany, kterou každý z nich poskytuje? 

Vodotěsnost, voděodolnost a vodotěsnost IPX7 jsou různé způsoby vyjádření toho, jak objekt reaguje na vodu vzhledem k ošetření, kterému byl podroben. Zde je několik informací o způsobech popisu toho, jak si zařízení poradí s interakcí s vodou. 

Přehled pojmů

Je důležité porozumět pojmům souvisejícím s popisem ochrany proti vodě. Zde je několik informací, které vám pomohou začít:

Voděodolnost – termín "voděodolný" není tak přesný, ale popisuje schopnost zařízení do jisté míry odolávat okamžitému průniku vody, ale ne příliš dlouho a ne zcela.  Zpravidla se jím označují předměty, jako jsou telefony, hodinky nebo jiné kousky techniky, které do určité míry odolávají vodě. Tento termín má ze všech tří nejmenší ochranu před vodou. Označuje zařízení, které není okamžitě zničeno, pokud se na něj vylije voda. Je to na úrovni mytí rukou nebo sprchování. 

Vodoodpudivost – "vodoodpudivý" znamená, že předmět nebo zařízení má schopnost nejen odolávat vodě, ale aktivně ji do určité míry odpuzovat.  Toho lze dosáhnout hydrofobním povlakem nebo povrchem, který odpuzuje vodu. Obvykle se jedná o jednoduchou nanotechnologii, díky níž se voda odráží.  Dobrým příkladem této technologie jsou boty, které mají vodoodpudivý nanopovlak na vnější straně, takže voda z nich prostě spadne, aniž by se vsákla. To však stále neznamená, že můžete celé zařízení jen tak ponořit pod vodu bez následků, protože tyto povlaky se časem opotřebovávají a zanechávají předmět stále více nechráněný. 

Vodotěsnost – položka, která je označena jako vodotěsná, se vztahuje spíše ke schopnosti zařízení fungovat, i když je ponořeno pod vodou. Stále však existuje mnoho různých úrovní vodotěsnosti a některá z těchto označení mohou znamenat pouze to, že položka dokáže přežít krátké ponoření na několik sekund. Zde pomáhají kódy IP (Ingress Protection), které určují, jakému množství vody může být předmět vystaven, aniž by došlo k jeho poškození.

Kód ochrany proti vniknutí (The Ingress Protection Code)

Přestože hodnocení IP nezaručuje celkovou kvalitu výrobku, zvyšuje transparentnost tím, že objektivně hodnotí úroveň ochrany, kterou výrobek nabízí. Řada spotřebitelských výrobků, od mobilních telefonů po chytré hodinky, nyní uvádí hodnocení IP, které propaguje odolnost. Spotřebitelé obeznámení s kódem IP tak získávají mocný nástroj, s jehož pomocí mohou informovaně nakupovat odolnou elektroniku. 

Systém kódu IP ve skutečnosti popisuje dva různé druhy ochrany – odolnost proti pevným částicím, jako je prach, a škodlivému vniknutí vody. Kód IP bude obsahovat "IP" a pak dvě čísla reprezentovaná jako IPXX. První číslo popisuje ochranu předmětu proti pevným částicím, jako je prach.

Pro účely zaměření na ochranu proti vodě se první číslo v tomto systému ignoruje, protože se na něj nevztahuje. Proto se zapisuje jako IPX, za kterým následuje číslo ochrany proti vodě. Čím vyšší číslo, tím vyšší úroveň ochrany.

Systém má hodnocení od 0 do 8, které vypadá následovně:

IP kód

ochrana

testování

Testovací parametry

IPX0

Bez ochrany

x

x

IPX1

Kapky

Ochrana před kapajícími tekutinami nebo lehkým deštěm

Ekvivalent 1 mm deště za minutu po dobu 10 minut

IPX2

Lehký déšť nebo mrholení

Ochrana při naklonění o 15 stupňů oproti normální provozní poloze

Ekvivalent srážek 3 mm za minutu po dobu 10 minut

IPX3

Déšť

Stříkající voda nepřímým postřikem hadicí

Zkouška pomocí rozprašovací trysky (10 litrů za minutu při tlaku 7,3 – 21,8 psi) po dobu nějméně 5 minut nebo oscilační trubicí (0,07 litrů za minutu) po dobu 10 minut

IPX4

Stříkající voda

Stříkající voda, například vedle umyvadla

Stříkající nebo rozstřikovaná voda pod libovolným úhlem po dobu 10 minut

IPX5

Tekoucí voda

Voda vytékající z trysky, například z vodovodního kohoutku

Rozstřikovaná voda (12,5 litrů za minutu při tlaku 4,4 psi, vzdálenost 3 metry) po dobu tří minut

IPX6

Proud vody

Ochrana proti silnému proudu vody

Větší množství vody (100 litrů za minutu při tlaku 15 psi, vzdálenost tři metry) po dobu nejméně tří minut.

IPX7

Ponoření do vody

Možnost ponoření do hloubky

Až jeden metr po dobu až 30 minut

IPX8

Pod vodou

Silnější IPX7, může se ponořit hlouběji nebo zůstat pod vodou déle

Určuje výrobce, liší se

 

Jaké výrobky by měly mít stupeň krytí alespoň IPX 7?

Spotřebitelé stále častěji očekávají od své elektroniky určitou úroveň ochrany proti vodě. Čím je elektronické zařízení přenosnější, častěji přenášené nebo dražší, tím je pravděpodobnější, že bude mít alespoň stupeň krytí IPX7. Skvělým příkladem jsou chytré telefony, chytré hodinky, fitness trackery a sluchátka. Je to proto, že vzhledem ke způsobu používání těchto zařízení a prostředí, ve kterém bývají používána, je pravděpodobnější, že vám vypadnou z rukou nebo se nechtěně namočí. 

Jinými slovy, stupeň krytí IPX7 poskytuje úroveň ochrany, kterou většina spotřebitelů v reálných situacích skutečně potřebuje. Jako první skutečně vodotěsný stupeň mohou zařízení s krytím IPX7 přežít náhodné pády do mělké vody, které tvoří většinu poškození způsobených vodou a záručních reklamací.

Dosažení IPX7+ s ultratenkými parylenovými povlaky

Při konstrukci vodotěsné verze jakéhokoli výrobku existují kompromisy. Obecně platí, že čím vodotěsnější výrobek je konstruován, tím může být objemnější a dražší. 

K ochraně výrobku před vodou se používají tři hlavní metody:

 1. Citlivá elektronika zařízení je uzavřena ve vodotěsném pouzdře
 2. Potažení vnitřní elektroniky parylenem nebo jinou vodotěsnou membránou
 3. Kombinace obou způsobů

Parylenové povlaky poskytují vodotěsnou ochranu, která chrání elektronická zařízení zevnitř. Dosahuje toho tím, že desky s plošnými spoji zcela uzavře jednou souvislou hydrofobní konformní vrstvou, která nepropouští vodu. Zatímco mechanická těsnění a kryty se snaží zabránit tomu, aby voda způsobila poškození desky, parylén činí desku vysoce nepropustnou pro vodu. 

Část tajemství spočívá v jedinečné metodě nanášení povlaku parylénu chemickou depozicí z par (CVD), která vytváří mechanicky husté bariérové vrstvy, jež výrazně omezují průnik vody, potu a dalších korozivních kapalin. Díky nejnižšímu stupni propustnosti vodních par (WVTR) mezi všemi tradičními konformními povlaky je parylén prakticky vodotěsný v širokém rozsahu provozních podmínek.

VSi Parylene poskytuje nejlepší přístup k parylenu

Povlaky z parylenu fungují tam, kde mnoho jiných konformních povlaků jednoduše selhává. Největší omezení parylenu nespočívalo v samotné technologii, ale spíše ve způsobu přístupu k ní. VSi zjednodušuje parylen tím, že odstraňuje tyto překážky a nabízí nové a flexibilní možnosti integrace parylenu do jakéhokoli výrobního procesu.

Shrnutí

Ať už vyžadujete zařízení určené pro drsná dobrodružství, nebo chcete svůj výrobek jednoduše ochránit před nehodami, záleží na úrovni ochrany před vodou, kterou má vaše zařízení vydržet. Vzhledem k tomu, že spotřebitelé i nadále požadují od svých výrobků větší spolehlivost, musí výrobci najít způsoby, jak tyto potřeby splnit. Naštěstí je tato technologie již k dispozici. Povlaky z parylenu tenké jako mikron chrání vodotěsná zařízení na úrovni desek, aniž by zvyšovaly hmotnost nebo ovlivňovaly výkon. Řešení je jednoduché. Parylenový povlak je nejlepší volbou, pokud jde o výrobu vodotěsné desky s plošnými spoji.

Galaxy S24 vs. iPhone 15: Samsung zvyšuje výkon umělé inteligence

Galaxy S24 vs. iPhone 15: Samsung zvyšuje výkon umělé inteligence

Samsung Galaxy S24 je základní kompaktní vlajkový telefon společnosti Samsung, který na trh vstoupil jako výzva pro své konkurenty. Jedním z těchto konkurentů je samozřejmě iPhone 15 společnosti Apple, který byl uveden na trh v září loňského roku. V tomto článku postavíme dva přístroje proti sobě a zjistíme, co jsou zač.

Rozdíly mezi oběma telefony zůstávají po celých několik posledních let většinou stejné: tři vs. dva fotoaparáty, Android vs. iOS, čipové sady Apple Bionic vs. Qualcomm Snapdragon... Tentokrát však Samsung provedl dvě zásadní změny, které jej více vynášejí do popředí: intenzivnější zaměření na umělou inteligenci a masivní rozšíření okna softwarové podpory. 

Poprvé po dlouhé době se skutečně zdá, že se vrátil starý experimentální Samsung, který známe a máme rádi, a kontrast, který jeho řada S24 vytváří s bezpečnějším a známějším iPhonem 15, je opět jasně patrný. Podívejme se, jak tento kontrast vypadá při pozorování z blízka! 

Galaxy S24 vs. iPhone 15 – hlavní rozdíly

Galaxy S24

iPhone 15

Kapacita baterie 4000 mAh

Kapacita baterie 3349 mAh

Mnohem plynulejší zobrazení s proměnlivou obnovovací frekvencí 1-120 Hz

Běžná frekvence displeje 60 hz

Procesor Snapdragon 8 Gen 3 v USA/Exynos 2400 ve světě

Čip A16 Bionic

Přichází s 3X-zoom fotoaparátem s teleobjektivem

Teleobjektiv nenabízí

Ve výchozím nastavení pořizuje snímky s rozlišením 12 MP

Ve výchozím nastavení pořizuje snímky s rozlišením 24 MP

 

Design a velikost

Galaxy S24 a iPhone 15 jsou si do jisté míry podobné, pokud jde o velikost a hmotnost. Tím však podobnost tentokrát nekončí, protože Samsung provedl výrazný posun (na dnešní poměry) v designu svých ne-ultra telefonů a místo hladkého oblázku je vytvaroval spíše do podoby plochého kvádru z kovu a skla. Ale nebojte se, S24 nejsou jen ploché boky, plochý displej a plochá záda. Hrany jsou mírně nakloněné, aby se telefon pohodlněji držel. 

Co se týče ochrany, oba telefony jsou vybaveny stupněm odolnosti proti vodě a prachu IP68, což je to nejlepší, co v současné době u běžných telefonů dostanete. Jednou z věcí, kterou je iPhone 15 známý, je jeho o něco odolnější sklo nazvané "Ceramic Shield". Galaxy S24 je sice vybaven novým sklem Gorilla Glass Victus 2, ale na rozdíl od Gorilla Glass Armor na S24 Ultra prý Victus 2 nenabízí tak velký skok v odolnosti, takže si troufáme odhadnout, že ochrana iPhonu je v tomto případě stále o něco napřed.

Dostupné barvy

Galaxy S24

 • Kobaltově fialová
 • Jantarově žlutá
 • Mramorově šedá
 • Onyxová černá

iPhone 15

 • Černá
 • Zelená
 • Žlutá
 • Růžová
 • Modrá

Rozdíly v displeji

IPhone 15 má displej, který je z hlediska kvality obrazu pravděpodobně jedním z nejlepších na trhu. Přesto je zde jedna zásadní nevýhoda, která jej při srovnání s Galaxy S24 (nebo S23) jednoznačně staví do pozadí, a tou je jeho 60Hz obnovovací frekvence. Oproti tomu Galaxy S24 nejenže nadále disponuje 120Hz plynulým zobrazením jako jeho předchůdce, ale nyní podporuje také proměnlivou obnovovací frekvenci 1-120 Hz, díky čemuž je jeho displej ještě úspornější.

Navíc, i když Apple u svých nejnovějších iPhonů, včetně iPhonu 15, vylepšil špičkový jas, který dosahuje 2000 nitů, Samsung vybavil S24 ještě jasnějším displejem, který může dosáhnout 2600 nitů. To je jedno z těch čísel, kterými se výrobci snaží "ohýbat pravdu", protože uvedené číslo obvykle neodpovídá celkové úrovni jasu obrazovky, ale testy ukazují, že S24 je skutečně mnohem jasnější než iPhone 15.

Kromě obnovovací frekvence a jasu mají oba telefony podobně velké obrazovky OLED, které se vyznačují hvězdnou úrovní kontrastu, reprodukcí a přesností barev i výkonem HDR.

Výkonnost a software

Galaxy S24 se dodává ve dvou variantách procesoru – stejně jako jeho předchůdci v roce 2022 a předtím - a těmi jsou Snapdragon 8 Gen 3 (4nm) pro Severní Ameriku nebo Exynos 2400 (4nm) pro zbytek světa. Nyní mějte na paměti, že historie ukázala, že varianty Snapdragon jsou výkonnější a spolehlivější, zatímco modely Exynos s sebou obvykle nesou určité problémy, jako je nižší energetická účinnost a/nebo výkon.

Na straně iPhonu máme Apple A16 Bionic, což je stejný čipset, který byl loni dodáván s iPhonem 14 Pro a Pro Max. To, že je o rok starší a není nejnovější od Applu, však neznamená, že je neschopný, protože i po roce dokáže být jedním z nejvýkonnějších.

Pravdou je, že když pomineme čipovou sadu Exynos, Snapdragon 8 Gen 3 i A16 Bionic jsou naprosté výkonné jednotky, které si poradí se vším, co jim lze předhodit, takže zkušenosti z reálného světa by měly být s oběma telefony stejně příjemné. 

Jednou z výhod modelu S24 je skutečnost, že jeho základní úložiště začíná na 256 GB, zatímco iPhone 15 začíná na 128 GB. S24 má také o něco více paměti RAM než iPhone 15, i když vzhledem k tomu, jak rozdílně oba telefony tento hardware využívají, to v tomto případě není příliš podstatné.

A nyní k tématu softwarové podpory: tu měl Apple u svých telefonů dlouho jako hlavní výhodu. Nicméně poté, co Google oznámil, že od nynějška bude své vlajkové telefony podporovat rovných 7 let, si to Samsung zřejmě vzal k srdci a nyní bude své vlajkové lodě podporovat také 7 let aktualizacemi a bezpečnostními záplatami systému Android, počínaje modelem S24.

Fotoaparáty

Galaxy S24

 • 200MP hlavní (širokoúhlý)
 • 12MP ultraširokoúhlý
 • 10MP 3x teleobjektiv
 • 12MP přední

iPhone 15

 • 50MP hlavní (širokoúhlý)
 • 12MP ultraširokoúhlý
 • 10,5MP přední

Stejně jako jeho předchůdci je Galaxy S24 vybaven třemi fotoaparáty zabudovanými v zadním panelu. Ten zahrnuje hlavní (širokoúhlý), ultraširokoúhlý a speciální 3× teleobjektiv. Naproti tomu iPhone 15 teleobjektivem nedisponuje a je vybaven pouze 2× oříznutým snímačem, pokud jde o přiblížení.

Galaxy S24 přichází také s novými výhodami díky novému zaměření společnosti Samsung na umělou inteligenci. Samsung uvádí, že díky umělé inteligenci je jeho nová řada vlajkových lodí schopnější v podmínkách slabého osvětlení díky pokročilým algoritmům šumu, jejichž výsledkem je jasnější obraz při fotografování a nahrávání videa. Také barvy jsou u fotoaparátů modelu S24 věrnější, protože Samsung přidal speciální řešení pro ladění barev. 

Hlavní fotoaparát

První, čeho si všimnete, je, že hlavní fotoaparát Galaxy S24 má širší zorné pole, takže v porovnání s iPhonem 15 zachytí na jeden záběr více. Pravděpodobně kvůli výchozímu rozlišení 24 Mpx však fotografie z iPhonu vypadají ostřeji ve srovnání s 12Mpx fotografiemi z modelu S24. 

Fotografie z Galaxy je tmavší a sytější, zatímco fotografie z iPhonu zobrazuje více detailů v tmavších oblastech snímku a má neutrálnější, přirozenější barvy.

V noci dosahuje lepších výsledků Galaxy S24, který nabízí mnohem více detailů ve stínech i ve světlech.

Galaxy S24 vs. iPhone 15:

              

Kvalita zvuku a haptika

Kvalita zvuku, kterou Apple dokáže nabídnout ve svých mobilních zařízeních, včetně iPhonu 15, je už léta působivá.

Na druhou stranu Galaxy S24 zní na vlajkovou loď z roku 2024 trochu zklamáním. Jeho reproduktory mají problém pokrýt nízké frekvence více než konkurence, a to včetně dalších vlajkových lodí kromě iPhonu 15, jako je například Pixel 8. Aby toho nebylo málo, S24 není ani tak hlasitý jako jeho konkurenti.

Kapacita baterie a nabíjení

Galaxy S24 je vybaven baterií s kapacitou 4 000 mAh a baterie iPhonu 15 má kapacitu 3 349 mAh. Co se týče nabíjení, oba telefony jsou inzerovány tak, aby se nabily na přibližně 50 % za 30 minut, přičemž přesná rychlost kabelového nabíjení nebyla specifikována. Víme však, že rychlost bezdrátového nabíjení u obou telefonů dosahuje maximálně 15 W. Jediný rozdíl mezi S24 a iPhonem 15 z hlediska nabíjení je ten, že první z nich je schopen reverzního bezdrátového nabíjení, zatímco druhý reverzního kabelového nabíjení (v obou případech jde o 4,5 W). 

Shrnutí

Nakonec Galaxy S24 nabízí za své peníze více. Získáte speciální fotoaparát s teleobjektivem, lepší grafický výkon a plynulejší 120Hz displej. Na druhou stranu iPhone 15 produkuje ostřejší fotografie a pokud jde o nahrávání videa, je stále naprostou bestií. 

Věci se však skutečně redukují na služby a jedinečné funkce, kterými jsou oba telefony vybaveny. Máte větší chuť vyzkoušet funkce umělé inteligence modelu S24 a využít tento fotoaparát s teleobjektivem? Nebo jste fanouškem přístupu Applu k softwaru a (ne)slavného ekosystému Apple? To je hlavních pár otázek, které si musíte položit, než se rozhodnete, pro který z nich se rozhodnete.

 

Skutečná kapacita powerbanek: Hlavní rozdíly

Skutečná kapacita powerbanek: Hlavní rozdíly

Powerbanky se staly nezbytným příslušenstvím pro ty, kteří se po celý den spoléhají na svá mobilní zařízení. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, proč se skutečná kapacita powerbank často liší od té inzerované?

V tomto článku objasníme tuto problematiku včetně rozdílu mezi napětím baterie a USB.

 

Rozdíl v napětí: 3.7 V baterie vs. standardní 5 V USB

Jedním z hlavních faktorů, které přispívají k rozdílu mezi skutečnou a inzerovanou kapacitou powerbanky, je rozdíl v napětí. Powerbanky mají vestavěné 3,7 V baterie, které jsou základem jejich energetického úložiště. Tyto moderní tenké power banky často obsahují tenké lithium-polymerové baterie, které zachovávají standard 3,7 V a zároveň mají kompaktní rozměry.

Standard USB pro nabíjení je však 5 V. Uvnitř powerbanky se nachází konverzní obvod, který mění výstupní napětí 3,7 V z baterií na 5 V vhodné pro USB. Při převodu na vyšší napětí je třeba upravit také kapacitu (mAh), aby odpovídala novému napětí.

Pro výpočet teoretické výstupní kapacity USB můžete použít následující rovnici: AKTUÁLNÍ 5 V mAh = 3,7 x inzerovaná mAh / 5.

Pro powerbanku s kapacitou 10 000 mAh platí: 3,7 x 10 000 / 5 = 7 400 mAh, což znamená, že při 5V připojení USB může dodávat 7 400 mAh. To má za následek 23% snížení udávané kapacity powerbanky hned po vybalení z krabice. rozdíl napětí: 3,7 V baterie vs. 5 V USB standard.

 

 

 

Účinnost přeměny energie

Dalším důvodem rozdílu mezi inzerovanou a skutečnou kapacitou powerbank je účinnost přeměny energie. Když powerbanka nabíjí zařízení, část energie se během procesu přeměny ztrácí ve formě tepla. To znamená, že ne všechna uložená energie je k dispozici pro nabíjení zařízení.

Obvykle se účinnost přeměny energie u powerbank pohybuje mezi 70 a 90 %. Pokud má například powerbanka inzerovanou kapacitu 10 000 mAh a účinnost přeměny energie 80 %, její skutečná kapacita bude přibližně 8 000 mAh. Je to proto, že 20 % energie se ztratí během procesu přeměny.

 

 

Další faktory ovlivňující kapacitu powerbanky

Kromě účinnosti přeměny energie a rozdílů v napětí patří mezi další faktory, které mohou ovlivnit skutečnou kapacitu powerbanky:

 • Degradace baterie: V průběhu času se kapacita baterie powerbanky snižuje v důsledku pravidelného používání a nabíjecích cyklů.
 • Teplota: Nabíjení zařízení nebo powerbanky při extrémních teplotách může rovněž snížit její účinnost a kapacitu.
 • Kompatibilita zařízení: Některé powerbanky nemusí podporovat optimální nabíjecí proud pro konkrétní zařízení. To může vést k nižší výstupní kapacitě při nabíjení daného zařízení.

 

Jak vybrat správnou powerbanku pro vaše potřeby?

Při výběru power banky se zaměřte na následující vlastnosti:

 • Kvalitní materiály a komponenty: Power banky renomovaných značek, jako jsou Anker, Oisle jsou známé svou odolností a výkonem. Používají vysoce kvalitní materiály a komponenty, které zajišťují optimální účinnost a kapacitu.
 • Záruka: Záruka je zkrátka známkou důvěry ve výrobek.
 • Kapacita: Vyberte si powerbanku s kapacitou, která odpovídá vašim potřebám. Zvažte, jak často budete potřebovat nabíjet svá zařízení a jaké typy zařízení budete nabíjet.

 

USB-C a iPhone 15: Vše, co potřebujete vědět

USB-C a iPhone 15: Vše, co potřebujete vědět

Novinkou u modelů iPhone 15 od společnosti Apple je port USB-C. U každého modelu se ale jeho možnosti lehce liší. Zařízení s Androidem mají USB-C už nějakou dobu, takže sjednocení portů přinese uživatelům více univerzálních možností dalšího příslušenství. Zde je vše, co o této novince potřebujete vědět.

S novými iPhony Apple konečně přešel z Lightning na USB-C. To umožňuje uživatelům přejít na nový kabelový standard, nicméně ve způsobu fungování USB-C je několik odlišností a specifikací.

Modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus mají porty USB 2.0 Type-C, které jsou schopné přenášet data rychlostí 480 Mb/s. Modely iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max mají port USB 3.2 Gen 2 Type-C s rychlostí 10 Gb/s. Všechny modely se stále rychle nabíjejí pomocí 20 W nebo výkonnějších adaptérů USB PD adaptérů, a to až do 27 W.

To znamená, že standardní uživatelé iPhonů nepocítí mezi Lightning a USB-C velkou změnu během užívání. Port má jiný tvar, ale to, co dělá, je téměř totožné.

Z USB 3.3 Gen 2 budou výrazně těžit profesionální modely díky vysokým přenosovým rychlostem. Tento port například dokáže nahrávat video ve formátu 4K 60 Hz ProRes přímo na externí SSD.

Kabely USB-C a nabíjení zařízení

Téměř cokoliv s konektorem USB-C bude možné nějakým způsobem propojit s řadou iPhone 15. Neexistuje zde program MFi, takže oficiální certifikace Apple není pro tuto generaci příslušenství nutná.

Poznámka: Certifikaci MFi (Made for iPhone/iPod/iPad) získávají výrobci, jejichž produkty projdou podrobnou kontrolou společnosti Apple. Ta kontroluje bezpečnost, trvanlivost a kompatibilitu příslušenství. Každé MFi příslušenství má zabudovaný čip, který umožní vašemu zařízení poznat, že komunikuje s příslušenstvím, které má právě tuto certifikaci. 

Apple v krabičce přikládá kabel, který však zvládá pouze rychlost USB 2.0. což je na úrovni kabelů dodávaných s počítači Mac, iPady a staršími iPhony. Kdo bude chtít větší výkonnost, bude si muset pořídit samostatný kabel.

Uživatelé si taky mohou ze svých iPhonů až na výjimky udělat provizorní USB-C powerbanky. Jejich výstupní výkon je pouze 4,5 W, ale pokud připojíte iPhone 15 k jinému iPhonu, tak se ten se slabší baterií bude nabíjet z druhého zařízení. Protože starší iPhony s konektorem Lightning nepodporují výstup USB PD, budou vždy nabíjeny z iPhonu 15 bez ohledu na to, který má vyšší procento baterie. Funguje to i se zařízeními se systémem Android za předpokladu, že telefon podporuje USB Power Delivery. Apple tuto funkci prezentoval jako způsob, jak přidat rychlé nabíjení k sadě AirPods nebo hodinkám Apple Watch. Výkon 4,5 W je sice neuvěřitelně pomalý, ale stačí na to, aby dodal šťávu malému příslušenství na několik hodin dalšího používání.

Příslušenství USB-C, které funguje s iPhonem 15

Na trhu se nyní objevilo obrovské množství nového příslušenství, které dokáže spolupracovat s iPhonem 15 a iPhonem 15 Pro. Většina příslušenství USB-C, které již vlastníte, může být podporována.

Můžete například připojit kamery pro vstupní záznam, mikrofony pro záznam lepšího zvuku, kabelové herní ovladače, displeje, úložná zařízení, kabelová sluchátka, vozidla CarPlay, čtečky karet a další. Velkým bodem zájmu jsou displeje a obrazovky. Mnoho displejů lze také připojit přímo přes USB-C. Při připojení přes USB-C jsou podporovány displeje s rozlišením 4K a frekvencí 60 Hz. Podporují také Dolby Vision a HDR. Adaptéry USB-C na HDMI nyní fungují s iPhonem a podporují stejná rozlišení jako přes čistě typ C. To je ideální pro televizi v obývacím pokoji. 

Bohužel Apple zatím nemá podporu externích displejů v iPhonu. Na rozdíl od iPadu, který má Stage Manager, můžete iPhone pouze zrcadlit nebo na něm prohlížet videa a fotografie.

Díky němu je však iPhone schopným herním systémem, protože jej můžete připojit k monitoru a spárovat s bezdrátovým ovladačem, čímž získáte zážitek podobný konzoli. Vývojáři her mají také možnost nastavit vlastní nastavení při připojení k externímu displeji. Příslušenství, jako jsou klávesnice, fotoaparáty, herní ovladače a sluchátka, lze připojit přes USB-C.

 

 

 

 

Kapacita baterie iPhone - přehled všech modelů

Kapacita baterie iPhonu – přehled všech modelů

Přemýšleli jste někdy nad tím, jakou kapacitu baterie vkládá Apple do svých zařízení nebo jakou velikost baterie má váš současný model? Přestože Apple tyto informace veřejně nesdílí, podrobnosti o bateriích se postupně objevují z dodavatelského řetězce této společnosti. Zde nabízíme přehled kapacit baterií v mAh pro každý model iPhonu, který byl společností Apple vytvořen.

iPhone battery mAh capacity list

Jedním z hlavních důvodů, proč Apple nesdílí kapacitu baterie iPhonu, je její výdrž, která často překonává konkurenci, jako jsou telefony Android s menší kapacitou. Apple to dokáže, protože vyrábí hardware i software a svá zařízení dolaďuje tak, aby fungovala co nejefektivněji. Například někdy má nový model iPhonu menší kapacitu baterie než jeho předchůdce, protože nové čipy přinášejí i lepší účinnost.

 

iPhone 15 Pro Max

4422 mAh – 17.10 Wh 

iPhone 15 Pro

3274 mAh – 12.70 Wh

iPhone 15 Plus

4383 mAh – 16.95 Wh 

iPhone 15

3349 mAh – 12.98 Wh

iPhone 14 Pro Max

4323 mAh – 16.68 Wh

iPhone 14 Pro

3200 mAh – 12.38 Wh

iPhone 14 Plus

4325 mAh – 16.68 Wh

iPhone 14

3279 mAh – 12.68 Wh

iPhone 13 Pro Max

4352 mAh – 16.75 Wh

iPhone 13 Pro

3095 mAh – 11.97 Wh

iPhone 13

3227 mAh – 12.41 Wh 

iPhone 13 mini

2406 mAh – 9.57 Wh

iPhone SE 3rd gen

2018 mAh – 7.82 Wh 

iPhone 12 Pro Max

3687 mAh – 14.13 Wh

iPhone 12 Pro

2815 mAh – 10.78 Wh

iPhone 12

2815 mAh – 10.78 Wh

iPhone 12 mini

2227 mAh – 8.57 Wh

iPhone SE 2nd gen

1821 mAh – 6.96 Wh

iPhone 11 Pro Max

3969 mAh – 15.04 Wh 

iPhone 11 Pro

3046 mAh – 11.67 Wh 

iPhone 11

3110 mAh – 11.91 Wh

iPhone XR

2942 mAh – 11.24 Wh

iPhone XS Max

3174 mAh – 12.08 Wh

iPhone XS

2658 mAh – 10.13 Wh

iPhone X

2716 mAh – 10.35 Wh

iPhone 8 Plus

2691 mAh – 10.28 Wh

iPhone 8

1821 mAh – 6.96 Wh

iPhone 7 Plus

2900 mAh – 11.10 Wh

iPhone 7

1960 mAh – 7.45 Wh

iPhone SE

1624 mAh – 6.21 Wh

iPhone 6S Plus

2750 mAh – 10.45 Wh

iPhone 6S

1715 mAh – 6.55 Wh

iPhone 6 Plus

2915 mAh – 11.1 Wh 

iPhone 6

1810 mAh – 6.91 Wh

iPhone 5S

1560 mAh – 5.92 Wh

iPhone 5C

1510 mAh – 5.73 Wh

iPhone 5

1440 mAh – 5.45 Wh

iPhone 4S

1432 mAh – 5.3 Wh

iPhone 4

1420 mAh – 5.25 Wh

iPhone 3GS

1219 mAh – 4.51 Wh

iPhone 3G

1150 mAh – 4.12 Wh 

Originální iPhone baterie

1400 mAh – 5.18 Wh

iPhone battery mAh capacity list 1

Specifikace služby Možnost vrátit zboží do 40 dnů

1. Základní ustanovení
 

Tyto podmínky upravují vztahy mezi smluvními stranami smlouvy o poskytování služby „Možnost vrátit zboží do 40 dnů“ (dále jen „služba“), kdy na jedné straně je podnikatel Radim Fišer, IČ 06907652, DIČ CZ9108154924, se sídlem Štefánikova 940/20 Třebíč 67401, (dále jen „poskytovatel“)  a na straně druhé je objednatel (dále jen „objednatel“), přičemž tyto podmínky se uplatní na veškeré transakce týkající se této služby.
Smlouva o poskytování služby je uzavřena tehdy, když objednatel spolu s vybraným výrobkům, nabízeným poskytovatelem na jím provozovaných e-shopech, potvrdí v tzv. košíku i službu a poskytovatel mu vystaví fakturu.

2. Popis služby


Poskytovatel zaručuje objednateli, že mu umožní vrácení výrobku bez udání důvodu do 40 dnů od vytvoření objednávky, a to za podmínek uvedených níže, pokud o toto vrácení objednatel požádá, tj. využije službu, ve lhůtě stanovené níže.

3. Podmínky využití služby


Poskytovatel je povinen poskytnout službu, tedy poskytnout objednateli možnost vrácení zakoupeného výrobku bez udání důvodu ve lhůtě viz níže, pouze pokud:

 • Objednatel objedná službu v termínu, kdy je tato služba nabízena, nejpozději však při doručení výrobku, jehož se služba týká;
 • Objednatel uhradí službu řádně a včas;
 • Objednatel neodstoupí od smlouvy na koupi výrobku, jehož se služba týká, před uplatněním služby;
 • Objednatel uplatní službu nejpozději 40. den od objednání výrobku a to elektronicky e-mailem na reklamace@istuff.cz či uplatní zasláním na adresu Štefánikova 940/20 Třebíč 67041
 • Objednatel nijak nepoškodí identifikační štítky výrobku, jehož se služba týká, ani jinak neoprávněně (mj. v rozporu s pravidly řádného používání výrobku stanovené jeho výrobcem) nebude s výrobkem manipulovat;
 • Objednatel prokáže nárok na službu originálem daňového dokladu obsahujícího příslušný výrobek a s ním související službu;
 • Objednatel předloží poskytovateli výrobek ve stavu „dobré“ (viz definice níže);
 • Sluchátka musí být nepoužité s neporušeným obalem.
 • Služba není určena pro nákupy na IČO a nelze ji použít, v případě uhrazení takové služby u objednávky na IČO, bude daná částka za službu na požádání vrácena.


V případě, že objednatel splní podmínky, za kterých může službu využít, bude mu vrácena celá cena výrobku formou kódu, který může uplatnit na nákup jiného zboží . V případě, že objednatel uplatní službu a požádá o vrácení výrobku ve stavu špatné nebo znehodnocené, pak objednateli bude nabídnut pouze zpětný odběr zboží poté, co objednavatel uhradí poplatek za znehodnocené zboží stanovený poskytovatelem. 

Definice stavů výrobků, jehož se služba týká

Dobré

 • Výrobek má kompletní příslušenství, které bylo dodáno poskytovatelem spolu s ním (zejm. kabely, stojan, dálkové ovládání, manuál v českém/slovenském jazyce, ovladače/firmware/SW, poskytnuté dárky atd.); a
 • Výrobek nenese známky užívání; a
 • Výrobek je včetně obalového materiálu, který nese známky běžného rozbalení zboží.
 • Výrobky určené k péči o tělo nebo k hygieně musí být nepoužité s neporušeným obalem.

Špatné

 • Výrobek nese známky užívání; a/nebo
 • Výrobek je nekompletní; a/nebo
 • Výrobek je nadměrně opotřebován a/nebo má poškození, které je snadno opravitelné a po této opravě může plnit svou funkci v plném rozsahu; a/nebo
 • Výrobek neobsahuje spotřební materiál v plné kapacitě.


Znehodnocené

 • Výrobek je poškozen a nemůže plnit svou funkci v plném rozsahu; a/nebo
 • Výrobek je zásadně nekompletní a nelze jej proto plně užívat

4. Vrácení ceny služby


V případě, že je objednatelem spotřebitel, má právo od smlouvy na poskytování služby odstoupit ve smyslu ust. § 1829 občanského zákoníku, avšak v takovém případě musí vydat i veškeré bezdůvodné obohacení zpět poskytovateli nejpozději v moment odstoupení.

5. Vrácení ceny výrobku formou poukazu 

V případě, kdy objednatel splní veškeré poskytovatelovy podmínky služby pro vrácení výrobku, poskytovatel vrátí bez zbytečného odkladu po splnění podmínek služby objednateli kupní cenu výrobku ve formě kódu na další nákup.

6. Závěrečné ustanovení

Platnosti a účinnosti nabývají podmínky 15. 06. 2022, přičemž specifikace této jsou k dispozici pod tímto odkazem na webu.

Paperlike fólie - to nejlepší a nejhorší pro iPad zároveň

Paperlike fólie - to nejlepší a nejhorší pro iPad zároveň

V dnešní době moderních technologií existuje celá řada způsobů, jak si chránit displeje svých zařízení. Nejčastěji se setkáme s tenkými plastovými fóliemi a tvrzenými skly. Uživatelé obvykle dávají přednost tvrzeným sklům, protože sklo je na dotek příjemnější než plast. Další výhodou je přítomnost oleofobního povlaku, který odpuzuje olejovité látky a zajišťuje snadnější údržbu displeje a lepší dotykové ovládání.  

Pro iPad ale existuje další speciální typ ochrany displeje, a tou je ochranná fólie Paperlike.  Tu vyvinula stejnojmenná společnost, ale k sehnání je i od jiných firem za daleko lepší cenu. Tyto fólie jsou odlišné tím, že jejich povrch je jemný, měkký a matný a na iPadu připomíná… no – papír.   

Na dotek jako papír

Paperlike fólie je nabízena zejména těm, kteří užívají iPad společně s Apple Pencil. Protože má tato tužka plastový hrot, klouže po povrchu skleněné obrazovky, a to nemusí být všem uživatelům příjemné. A právě Paperlike dokáže tento problém vyřešit.

Ať už na iPad píšete rukou nebo kreslíte, jakmile použijete Paperlike fólii, bude se vám tužkou psát mnohem lépe a příjemněji. Dalším plusem je snížení mastnoty otisků prstů na displeji. Díky tomu budete mít lepší pocit i z dotykového ovládání, protože vám hrot nebude po displeji klouzat a vaše ruka bude přesnější.

Odlesky

Vzhledem k tomu, že se jedná o matný povrch, můžete se rozloučit s ostrými odlesky obrazovky. Samozřejmě, není to kouzelná fólie, která by vám dovolovala používat iPad na přímém slunci bez omezení, ale často dokáže ztlumit odrazy, takže si můžete svůj obsah užít i v situacích, ve kterých vás dříve odrazy obtěžovaly. 

 

 

Nevýhody Paperlike… duha na obrazovce?

Matné chrániče mají jednu nešťastnou pravdu – lámou světlo. Jakmile totiž na svůj iPad nasadíte ochrannou fólii připomínající papír, uvidíte, že je pokryta malinkými „duhovými tečkami”.

Efekt je nejvýraznější při sledování bílého pozadí. Pro někoho to může být tak rušivé, že si bude muset zapnout tmavý režim. Ve chvíli, kdy budete chtít sledovat Netflix nebo YouTube, efekt nebude nijak nepříjemný a zábavu vám nezkazí. Pokud byste ale chtěli například upravovat fotografie, nastává problém. ISO (hodnota citlivosti při pořízení snímku) a barevný šum je prakticky nemožné detekovat a jemné detaily jsou zkreslené.

Potom nemá smysl si kupovat nový iPad Pro 12.9 (2021) s jeho úžasnou obrazovkou Mini LED Liquid Retina jen proto, abyste narušili jeho ostrou kvalitu tím, že na něj umístíte miliony mikro teček.   

 

 

Opotřebení

Při koupi této fólie je nutné počítat s tím, že bude potřeba ji vyměnit mnohem dřív, než by  bylo běžné u tvrzeného skla. Matný povrch je pokryt texturou, na které nejsou vidět otisky prstů, ale postupem času se zde začne usazovat prach a špína. Otřít povrch od nečistot je trochu těžší, ale není to žádná velká dřina, a tak můžete udržovat obrazovku čistou. Vyměnit ji po nějaké době bude ale stále potřeba.

Výhodou je, že se Paperlike fólie prodávají většinou po dvou kusech, takže až bude výměna nutná, budete ji mít hned po ruce.

Kompatibilnost s Apple Pencil

Běžná životnost hrotu Apple Pencil se udává mezi 8 až 12 měsíci. Při používání Paperlike fólie se tato doba může o něco zkrátit. Aktivní uživatelé uvedli, že při každodenním psaní a kreslení musí měnit hrot tužky pokaždé v rozmezí 4 až 6 měsíců. Je to způsobeno matnou texturou, která hrot tužky v podstatě „obrousí”.

Pokud používáte svůj iPad jen zřídka, pravděpodobně ani za několik měsíců neucítíte, že by se tužka nějak zhoršila, ať už používáte matnou, nebo klasickou fólii. Plusem je, že k Apple Pencil dostanete v balení několik náhradních hrotů a následně nákup nových není již velká investice.  

 

 

Vyplatí se ji tedy kupovat?

Zdali vám bude Paperlike fólie vyhovovat, či ne, je zcela individuální, ale rozhodně stojí za zkoušku. Pokud iPad využíváte především na psaní nebo kreslení, zlepší vám fólie celkový pocit z užívání. Jestli si dáváte záležet na úpravě fotek a preferujete kvalitní obraz a barvy displeje, lepší variantou pro vás bude pořízení klasického tvrzeného skla.

 

 

Příslušenství pro iPad včetně Paperlike fólie najdete zde

Vrácení zboží za kupón

Kompletní podmínky akce Výměna nevhodného dárku za poukaz

1. Základní ustanovení

Tyto podmínky upravují vztahy mezi smluvními stranami smlouvy o poskytování služby „Výměna nevhodného dárku“ (dále jen „služba“), kdy na jedné straně je Radim Fišer Štefánikova 940/20 67401 Třebíč, IČO 06907652, DIČ CZ9108154924, (dále jen „istuff.cz“) a na straně druhé je zákazník istuff.cz jakožto objednatel (dále jen „zákazník“), přičemž tyto podmínky se uplatní na veškeré transakce týkající se této služby. Služba je k vybraným výrobkům zakoupeným od 2.10.2023 poskytována za 1kč. Smlouva o poskytování služby je uzavřena v momentě, kdy je mezi istuff.cz a zákazníkem uzavřena kupní smlouva na vybraný výrobek.

2. Popis služby


istuff.cz se zavazuje zákazníkovi, že mu umožní vrácení výrobku bez udání důvodu do 15. 1. 2024, a to za podmínek uvedených níže, pokud o toto vrácení zákazník požádá, tj. využije službu ve stanovené lhůtě.

Zákazník – spotřebitel může službu využít nejdříve po uplynutí 14denní zákonné lhůty k odstoupení od kupní smlouvy – v prvních 14 dnech od převzetí zboží může spotřebitel využít svého zákonného práva odstoupit od kupní smlouvy ve lhůtě 14 dnů ode dne převzetí zboží více viz obchodní podmínky - bod odstoupení od smlouvy.

3. Podmínky využití služby


istuff.cz je povinna poskytnout službu, tedy poskytnout zákazníkovi možnost vrácení zakoupeného výrobku bez udání důvodu do 15. 1. 2024, pouze pokud:

 • Zákazník neodstoupí od smlouvy na koupi výrobku, jehož se služba týká, před uplatněním služby;
 • Zákazník uplatní službu nejpozději 15. 1. 2024, a to k výrobku, na něž se služba vztahuje, e-mailově na info@istuff.cz či reklamace@istuff.cz 
 • Zákazník nijak nepoškodí identifikační štítky výrobku, jehož se služba týká, ani jinak neoprávněně (mj. v rozporu s pravidly řádného používání výrobku stanovené jeho výrobcem) nebude s výrobkem manipulovat;
 • Zákazník prokáže nárok na službu originálem faktury obsahujícím příslušný výrobek a s ním související službu;
 • Zákazník předloží istuff.cz výrobek alespoň ve stavu „dobré“ (viz definice níže);
 • Zboží typu sluchátka zákazník musí doručit v neporušeném obalu z hygenických důvodů


V případě, kdy zákazník splní podmínky, za kterých může službu využít, a vrátí istuff.cz zboží, které bylo zakoupeno jako zcela nové, ve stavu původního (originálního) a neporušeného obalu včetně veškerého dodaného příslušenství, s kompletní dokumentací, nepoškozené, čisté, bude mu vrácena celá kupní cena zboží formou poukazu na další nákup na istuff.cz dle těchto podmínek.

V případě, kdy zákazník splní podmínky, za kterých může službu využít a vrátí istuff.cz zboží, které bylo zakoupeno jako zcela nové, ve stavu špatné nebo znehodnocené, pak zákazníkovi bude nabídnut pouze zpětný odběr zboží za sníženou cenu formou poukazu dle bodu 6. těchto podmínek, případně za 0,- Kč a převzetí zboží do ekologické likvidace. Pokud zákazník vrátí zboží, které je určené k péči o tělo nebo k hygieně ve stavu špatné nebo znehodnocené, tedy produkt nese známky použití, zpětný odběr ze strany Alzy není u těchto produktů možný.


Definice stavů výrobků, jehož se služba týká

Dobré

 • Výrobek má kompletní příslušenství, které bylo dodáno poskytovatelem spolu s ním (zejm. kabely, stojan, dálkové ovládání, manuál v českém/slovenském jazyce, ovladače/firmware/SW, poskytnuté dárky atd.); a
 • Výrobek nenese známky užívání; a
 • Výrobek je včetně obalového materiálu, který nese pouze známky běžného rozbalení zboží.
 • Výrobky určené k péči o tělo nebo k hygieně musí být nepoužité s neporušeným obalem.

Špatné

 • Výrobek nese známky užívání; a/nebo
 • Výrobek je nekompletní; a/nebo
 • Výrobek je nadměrně opotřebován a/nebo má poškození, které je snadno opravitelné a po této opravě může plnit svou funkci v plném rozsahu; a/nebo
 • Výrobek neobsahuje spotřební materiál v plné kapacitě.


Znehodnocené

 • Výrobek je poškozen a nemůže plnit svou funkci v plném rozsahu; a/nebo
 • Výrobek je zásadně nekompletní a nelze jej proto plně užívat

4. Čeho se služba netýká


Tato nabídka se týká pouze zboží, u kterého je služba nabízena v rámci popisu produktu a v košíku, tedy v procesu zadávání a potvrzování objednávky. Nelze vrátit dárkové poukazy, licence, elektronický obsah, rychle se kazící zboží a zboží, u něhož nelze využít ani zákonného odstoupení. Nelze vrátit také zboží upravené na přání zákazníka, ( ani služby/zboží, které byly se zbožím poskytnuty (např. aplikace ochranného skla).

5. Vrácení výrobku


Zákazník bere na vědomí skutečnost, že jsou-li se zbožím poskytovány dárky, je darovací smlouva mezi Alzou a zákazníkem uzavřena s podmínkou, že dojde-li k využití práva odstoupit od kupní smlouvy, nebo k využití služby, darovací smlouva pozbývá účinnosti a zákazník je povinen spolu s vráceným zbožím vrátit i s ním související poskytnuté fyzické dárky. V případě, že tyto nebudou vráceny zpět, budou tyto hodnoty chápány jako bezdůvodné obohacení zákazníka. Není-li vydání předmětu bezdůvodného obohacení dobře možné, má istuff.cz právo na peněžitou náhradu ve výši obvyklé ceny. V případě odstoupení od darovací smlouvy nezaniká smlouva kupní a smlouvy jsou posuzovány z tohoto hlediska samostatně.

6. Vrácení ceny výrobku formou poukazu


V případě, kdy zákazník splní veškeré podmínky služby pro vrácení výrobku, istuff.cz vrátí bez zbytečného odkladu po splnění podmínek služby zákazníkovi kupní cenu výrobku ve formě poukazu k nákupu zboží na www.istuff.cz. Tento poukaz není směnitelný za peníze.


Pokud zákazník vrátí zboží, na jehož nákup použil poukaz, istuff.cz mu vrátí kupní cenu zboží opět ve formě poukazu k nákupu zboží na istuff.cz. Ani tento poukaz není směnitelný za peníze. Doba platnosti poukazu je do 29. 02. 2024.

Hodnotu poukazu lze vyčerpat pouze jednorázovým nákupem. V případě, že hodnota zakoupeného zboží bude nižší než hodnota poukazu, istuff.cz zákazníkovi nevrací žádné peníze.

 

7. Závěrečné ustanovení


Platnosti a účinnosti nabývají podmínky 2. 10. 2023