Oznámení nových iPadů

Oznámení nových iPadů 

První akce společnosti Apple v roce 2024 je za námi a podle slov Tima Cooka byla "celá o iPadu". Do klíčové akce WWDC zbývá zhruba měsíc a tato událost je celá o tabletech, ale začala oslavou Apple Vision Pro. Společnost Apple oznámila dva nové iPady: iPad Pro a iPad Air, které si již nyní můžete předobjednat. První z nich byl aktualizován o zcela nový čip M4, což z něj činí první zařízení s nejnovějším křemíkem společnosti Apple. Druhý jmenovaný byl však pouze aktualizován z M1 na M2, což je stále ještě silná malá aktualizace. Pokud však čekáte na nový iPhone nebo MacBook, budete si muset pravděpodobně počkat minimálně do září, bohužel.

 

iPad Air 2024 - nyní jsou dva

iPad Air je nejoblíbenějším modelem iPadu na trhu, hlavně proto, že si bere to, co dělá iPad Pro skvělým, a dělá malé kompromisy, aby byl mnohem dostupnější, aniž by příliš ztratil. A nyní je tu nový iPad Air. iPad Air se nyní dodává ve dvou velikostech, přičemž nový 13palcový model doplňuje 11palcový model, který všichni známe a máme rádi. To bude ideální pro umělce, kteří potřebují další prostor na obrazovce.

Apple také přesunul přední kameru na kraj na šířku, takže se ještě více než dříve podobá obrazovce notebooku. Stejně jako notebook používá iPad Air také M2, což by mělo být velkým vylepšením, pokud jste svůj tablet už dlouho neupgradovali. Jedná se o notebookový čip, který se nachází v MacBooku Air z roku 2022, který je stále na nejlepších MacBoocích, které si nyní můžete koupit, i když je tu nový model.

A co víc, mizivá 64GB varianta je pryč, iPad Air nyní začíná se 128 GB úložištěm, což znamená více místa pro aplikace, obrázky a hudbu. iPad Air 2024 bude k dispozici od příštího týdne.

 

iPad Pro 2024 - Přeskočíme přímo na M4

iPad Pro je iPad profesionální třídy od Applu s nejlepším výkonem a displejem, který je ideální pro všechny druhy kreativních profesionálů. Apple tvrdí, že je pro každého, ale jeho cena znamená, že pro většinu lidí, kteří iPad nepoužívají k umělecké tvorbě, je pravděpodobně lepší iPad Air. Ale ať tak či onak, v sousedství je nový iPad Pro.

iPad Pro má nový, tenčí design spolu s novým displejem a samozřejmě novým čipem M4. Nový iPad Pro se dodává ve dvou velikostech, 11palcový model má tloušťku pouhých 5,3 mm a 13palcový model je ještě tenčí - 5,1 mm. 

Apple také do obou modelů přidal panel Tandem OLED, což je poprvé, kdy iPad používá OLED. Díky vizuálním výhodám OLED povyšuje Apple třídu Retina iPadu Pro na Liquid Ultra Retina, což vede k tomu, co Apple označuje za nejpokročilejší displej na světě.

K pohonu toho všeho Apple předbíhá své vlastní MacBooky tím, že do iPadu Pro přidává nový čip M4, takže jde o první zařízení v řadě Apple s tímto procesorem nové generace. Teoreticky to znamená, že iPad Pro 2024 může mít vyšší výkon než plnotučný notebook MacBook Air. Tento čip M4 má mnohem lepší GPU a poprvé v iPadu přidává podporu ray tracingu, takže je skvělý zejména pro hraní her. Výkon si samozřejmě budeme muset otestovat sami, ale pokud na telefonu rádi hrajete hodně her, může to být obrovský přínos. Apple nový iPad Pro opět přirovnal k notebookům, což je vzhledem k novému čipu M4 přirozené. Doufejme jen, že Apple udělá iPadOS trochu podobnější Macu. Na něco takového si ale budeme muset počkat na WWDC 2024.

iPad Pro je také vybaven aktualizovaným fotoaparátem s adaptivním bleskem, který je ideální pro skenování dokumentů. Aktualizace se dočkal i přední fotoaparát s novým 12Mpx objektivem, který je spojený se všemi vychytávkami potřebnými pro FaceID. Apple také přepracoval magickou klávesnici, která je stejně jako u iPadu Pro tenčí a funkčnější. Klávesnice vypadá stejně jako klávesnice MacBooku, takže jde v podstatě o notebook 2 v 1.

Pokud si chcete iPad Pro koupit, můžete si ho předobjednat už dnes, a to za cenu začínající na 1 199 dolarech za 11palcový model a 1 399 dolarech za 13palcový.

 

Apple Pencil Pro – Pro umělce

Uvedení iPadu Pro na trh by nebylo kompletní bez nové tužky Apple Pencil, která vše propojuje. Apple Pencil Pro je nejnovější z dlouhé řady stylů od Applu s novým snímačem, díky kterému je tužka mnohem přesnější. Zařízení je od konce až po špičku napěchované senzory a nyní můžete používat gesta, která přidávají další funkce. Například můžete stisknutím hrotu v blízkosti displeje vyvolat radiální nabídku pro výběr hrotů štětců ve Photoshopu.

Pokud si budete nový iPad Pro pořizovat kvůli umění, pravděpodobně budete chtít Apple Pencil Pro, abyste mohli využívat všechny nové kreativní možnosti. Naštěstí je možné ji objednat již dnes a stojí 129 dolarů.