Recenze: Anker Soundcore Motion Boom Plus

05cNHGEVMgem9gwKWBM6b2H-4..v1657033744Anker Soundcore Motion Boom Plus se zdá být součástí nové kategorie: velké výkonné a přenosné reproduktory s bluetooth, které stojí mnohem méně než ty od trhových gigantů jako JBL a Sony. Soundcore Motion Boom Plus má výhodu, že poskytuje silné basy, má vodotěsnou konstrukci a podporuje přizpůsobitelný ekvalizér v aplikaci. V porovnání se StormBox Blast poskytuje větší basový výkon při vysokých hlasitostech, nabízí funkci hlasitého odposlechu (něco, co StormBox Blast postrádá) a podporuje širší rozsah Bluetooth kodeků. 

Odolný a přizpůsobitelný

The Soundcore Motion Boom Plus má rozměry 7,7 x 15,3 x 5,5 palců (HWD), váží 2,4 kg a je černé barvy. Většina exteriéru tvoří spíše tvrdý plastový materiál než odolný gumový materiál, který často vidíme u reproduktorů vhodných pro venkovní použití. Jeho objemný rám má vestavěnou rukojeť a plátěný popruh, který se uchytí na smyčku po obou koncích.

002 

Za mřížkou se nachází dva 10 W a dva 30 W basové reproduktory, které poskytují celkový stereo výkon 80W. Dvojité pasivní reproduktory umístěné na bocích zlepšují basovou odezvu. Společnost Anker uvádí frekvenční rozsah až 40kHz, což nám říká pouze polovinu příběhu – nemáme představu, jak nízko tyto reproduktory jdou, ale bez ohledu na číslo poskytují dostatek basů. Motion Boom Plus je kompatibilní s Bluetooth 5.3 a podporuje kodeky AAC a SBC, ale ne AptX.

Řada ovládacích prvků se nachází na horním předním okraji: tlačítka pro režim bas a párování Bluetooth se nachází vlevo, tlačítko pro napájení a PartyCat (pro spárování druhého reproduktoru) jsou umístěna vpravo a multifunkční tlačítko (pro přehrávání, navigaci stop a řízení hovorů) je umístěno uprostřed spolu s jednotlivými prvky hlasitosti na obou stranách.

Na zadním panelu se nachází zaklapávající kryt, který chrání port USB-C, USB-A (pro nabíjení externích zařízení pře baterii reproduktoru) a 3,5 mm aux vstup. V balení dostane pouze jeden kabel, nabíjecí kabel USB-C na USB-C. Pokud to není kompatibilní s vaším nabíjecím zařízením, možná budete muset zakoupit adaptér.

Hodnocení IP67 reproduktoru znamená, že je plně odolný proti prachu a plně vodotěsný. Technicky je možné ho ponořit do hloubky až 1 metru (3,3 stopy) po dobu 30 minut, i když signály Bluetooth pod vodou (stejně jako zvuk) nefungují dobře.  Reproduktor můžete bez problému opláchnout v dřezu nebo vaně a vnější odolná konstrukce by měla chránit vnitřek, když jdete na túru nebo si reproduktor vezmete na pláž. Jen se ujistěte, že je kryt portu pevně zavřený.

Společnost Anker odhaduje, že reproduktor Motion Boom Plus vydrží přibližně 20 hodin na jedno nabití, ale výsledky životnosti baterie se budou lišit v závislosti na vaší typické hlasitosti poslechu.

Aplikace Soundcore (dostupná pro Android a iOS) umožňuje instalovat aktualizace firmwaru a upravovat základní ovládací operace; například můžete vypnout hlasová upozornění nebo aktivovat funkci automatického vypnutí. Aplikace také obsahuje ekvalizér; zde můžete vytvořit vlastní osmipásmový ekvalizér nebo vybrat (a upravit) jednu z několika předvoleb ekvalizéru.

Překvapivě silný zvuk

Jak již bylo zmíněno, Motion Boom Plus obsahuje režim Bass a ve většině testovacích scénářů jsme si užili zvuk reproduktoru více se zapnutým než vypnutým. Bez režimu Bass zní dobře, ale nejlepší zvuk (bez úpravy ekvalizéru) jsme získali kombinací výchozího režimu Soundcore Signature EQ a zapnutého režimu Bass. To jsme použili pro testování.

Při skladbách s intenzivním sub-basovým obsahem, jako je například „Silent Shout“ od The Knife, poskytuje Motion Boom Plus vážné basové dunění. Reproduktor je dostatečně výkonný na to, aby vibroval pracovní stoly a stolky, což může někdy produkovat zvuk, který byste mohli zaměnit za zkreslení (ale Boom Plus nezkresluje ani při nejvyšších hlasitostech), takže možná budete muset experimentovat s umístěním reproduktoru – dřevěný stůl může vibrovat více než například betonová deska. Reproduktor nedosáhne tak vysokých hlasitostí jako Tribit StormBox Blast, ale digitální zpracování signálu si u tohoto modelu vybírá svou daň při vysokých hlasitostech. Bez ohledu na to, při rozumné úrovni hlasitosti, oba reproduktory poskytují opravdu nízké basy.

003

„Drover“ od Billa Callahana, skladba s méně hlubokými basy v mixu, lépe odhaluje zvukový podpis reproduktoru. Bicí na této skladbě získávají další tělesnost a sílu prostřednictvím režimu Bass, ale nikdy nezabředávají do nepřirozených oblastí. Callahanův barytonový zpěv jsou bohaté na nízké střední tóny, ale i vysoké středy zní křišťálově čistě; výsledkem je vyvážený, vysoce propracovaný zvukový podpis, který přináší jasné útoky z akustické kytarové hry a vyšší perkuse stejně jako bohaté basy. A samozřejmě osmipásmový ekvalizér vám umožní provádět další úpravy.

Na „No Church in the Wild“ od Jay-Z a Kanye Westa dostává smyčka bicího drumu ideální množství přítomnosti ve vyšších středních tónech, což umožňuje, aby si jeho útok udržel údernost. Zároveň reproduktor dostatečně podpoří basy, takže dozvuk smyčky dostávají dodatečnou váhu. Sub-basové syntetické údery, které zdůrazňují rytmus, jsou trochu pod limitem reproduktorů basů – slyšíme tlukot, ale nic ve smyslu hlubokého dunění subwooferů, které nabízejí větší systémy. Přesto Motion Boom Plus více než kompenzuje tuto běžnou nedostatečnost díky dostatku robustních nízkých a nízkostředních tónů. Vokály v této skladbě zní čistě, ale s náznakem přidané sibilance.

Orchestrální skladby, stejně jako úvodní scéna z díla Johna Adamse The Gospel With the Other Mary, zní jasně a čistě. Když se v mixu objeví nízkofrekvenční obsah, reproduktory ho doručí s plným a hutným zvukem. Nic nezní příliš basově těžce, i když je zapnut režim Bass; nástroje s nižším registrem ukotvují vše ostatní v mixu, jak očekáváme.

Vestavěný mikrofon funguje dobře. Z testovací nahrávky na iPhonu jsme rozuměli každému slovu, ale některé drobné artefakty Bluetooth zhoršovaly kvalitu zvuku. Při silném signálu byste však neměli mít žádné problémy s hovory a jsme rádi, že máme možnost hlasitého odposlechu vůbec; spousta přenosných Bluetooth reproduktorů v této cenové kategorii začíná tuto funkci opouštět.

Nový konkurent

Anker Soundcore Motion Boom Plus vyniká svou hodnotou, robustním zvukovým výkonem a odolným designem. Stojí mnohem méně než JBL Xtreme 3 a nabízí podobný výkon spolu s lepší aplikací a hlasitým odposlechem. Nemá problém konkurovat cenově podobným (ale mnohem méně výkonným) modelům od zavedených značek, jako je JBL Charge 5 a Sony SRS-XB33, i když tyto reproduktory mohou mít estetickou výhodu. A nakonec, již zmíněný Tribit StormBox Blasts hraje hlasitěji (na úkor většího zapojení DSP), ale nenabízí funkci hlasitého odposlechu. Kterýkoli z těchto modelů pravděpodobně potěší, ale Anker Soundcore Motion Boom Plus dělá dost věcí správně, aby si zasloužil ocenění Editors’ Choice v plné kategorii reproduktorů pro venkovní použití.

K zakoupení zde za 6790kč.

Výhody:

Výkonný zvuk s pevným basovým výkonem

Nastavitelný ekvalizér v aplikaci

Vodotěsná a prachotěsná konstrukce

Obsahuje funkci hlasitého odposlechu

 

Nevýhody:

Rozměrný desing